Přejít na obsah

Hlavní nabídka

EUROCUP Vídeň 2013

Reportáže / Race reports > Eurocup

Výborné závody v pohodové atmosféře, chutné jídlo, rychlá dráha, oblíbené kategorie, ale jen jeden český vítěz.

O víkendu proběhl druhý závod série Eurocup 2013 v rakouském hlavním městě. Opět se ukázalo, že skloubení rychlých kategorií velkých aut PR24, ESG12 a ES24, výjimečných drah s dobrou organizací, tradiční skupiny pravidelných účastníků smíchaných s nováčky a v neposlední řadě i rozdělení na amatéry a experty umožňující začínajícím závodníkům odvést si ocenění a bojovat o prvenství ve své kategorii, dodá jedinečné závody, na které všichni rádi vzpomínají. Navíc mezinárodní charakter umožňuje kromě soutěže jednotlivců i něco jako týmovou soutěž mezi Českem - Rakouskem - Německem na dráze doplněnou o přátelské klábosení rukama nohama v prostorách bufetu s plechovkou piva v ruce a obrovským řízkem na talíři. Úžasné !

Loni se ve Vídni Eurocup pro velký zájem jiných drah a pravidelné střídání scalových i bluekingových drah nekonal. Bohužel. Ale letos se do kalendáře čtyř závodů opět dostal a Vídenští opět ukázali, jak moc se liší české závody s broušením kol a testováním dlouho do noci a závody zahraniční, kde se modelářství na vrcholné úrovni prolíná s mnoha "vodka times", sledováním závodu F1 v Silverstonu na televizi, hromadnému schůzování s pivem i klábosením o všem modelářském i nemodelářském.

Všemu nahrává možnost venkovního posezení, téměř profesionální gastronomie s grilem před dráhou a soustavnou nabídkou všeho nezbytného a za rozumné peníze. Tři autodráhy v jedné hale znamenají, že v průběhu víkendu se na místo dostavují i jiní modeláři zkoušející hardplastiky, hrající karty nebo jen tak obhlížející s manželkami či dětmi, co se to tam vlastně děje. Regulérní obchod, možnost ježdění na dalších drahách i jasná pravidla a mnoho pořádaných závodů umožňuje mnohem snazší začátek pro nově příchozí.

Ale konec chválení, jdeme na výsledky. Ač jsou vypsány tři kategorie, závodí se od pátku do neděle o čtyři první místa. V pátek PR24 v amatérech vyhrála Michi Reifenstein. Zde jde o paní či slečnu, odkud je a jak vypadá bohužel nevím, neboť jsem dorazil až v sobotu ráno a do ESG12 jmenovaná již nenastoupila. Že by důsledek bujarých oslav pátečního vítězství? Druhé místo získal Luca Rath z Hamburku, třetí byl Jörn Bursche. Kde jsou Češi? Tým LEON (LEoš Krainer a ONdra Krainer) obsadil čtvrté (nepopulární pozice) a páté místo dle věku a týmové hierarchie. Šestý byl šílený "quodař s doutníkem" strýček Fido a tři kola za ním Mrs. Smithová - Hojerová. V tento okamžik by se asi nenašel nikdo, kdo by si vsadil na to, že v neděli v ES24 v expertech zajede tato blondýnka čtvrtý nejrychlejší čas a nebýt zmizelého uhlíku v jejím motoru, kdoví, jak by to dopadlo. Ale týmová režie není ve slot racingu zakázána a zlí jazykové tvrdí, že krátké uhlíky v jejím motoru nebyla náhoda...

Pro absenci Michi tak ESG12 v sobotu v kategorii amatérů mohl ESG12 vyhrát celkem suverénně Luca Rath před Jörnem Busche a Robertem Fidou. Opět další podium bez české účasti. Leoš Krainer opět čtvrtý (nepopulární pozice), potom Zuzka, Ondra a věčně křičící Rosťa. Za Rudim obě pražské F, kde Franta pokořil Fandu jen o 14 dílků. Nicméně Franta měl našlápnuto na skvělý výsledek někde kolem 4. či 5. místa, bohužel jeho mechanik neuměl sletoval rozpadlou bočnici dříve než za 3 minuty a bylo po šancích. Ale časy Franty Holého někde kolem 5,0 na oranžové naznačují, že ve Vídni jezdit umí.

Expertní ESG12 ukázali, jak rychlé jsou dnes motory G12 v lehkých šasi typu Reček či Míček oblečených do BPA karoserií Lola. Časy 4,5 - 4,7 na kolo byly nutností pro ty, kteří si chtěli odnést některou ze tří plaket pro nejlepší v této kategorii. Nakonec se jedna plaketa s číslicí 1 přeci jen dostala do českých rukou. Martin Hojer po vyzkoušení asi 63 motorů a 15 šasi v tréninku v závodě ukázal, že Eurocup bere opravdu vážně a o 9 kol vyhrál před JMS. Třetí byl domácí Christoph Gruber. Výborně zajel Kuba Štrunc. Osobně jsem jej nikdy neviděl takhle dobře jet. Soustavně, rychle, bez kolizí a mnozí starší a zkušenější se hodně při závodění s ním zapotili. Že by nástup nové generace?

Své mechaniky opět "potěšil" Libor Kacíř, neboť ti si mohli vyzkoušel výměnu jeho motoru v jízdním čase. Bez pastorku se prostě jezdit nedá. Velký boj svedli dva světoví "wingaři" taťko Vladko Okáli a Oliver Sonnbichler. Slovensko tentokrát vyhrálo nad Rakouskem o 7 kol. V A skupině se JMJ proměnil v Terminátora, když jeho ne zcela fungující autíčko zdárně torpédovalo některé jiné vozy. Po opravě a s velkou ztrátou se pak Junior jen vozil. Překvapivě dobře dojel Walter Trowal. V závěru pořadí jsou ti, kteří spíše opravovali než jezdili.

V sobotu večer se rozdali ceny pro amatéry, hala mírně prořídla, neboť mnoho závodníků ES24 (zatím) nejezdí a vedle zkoušení "velkých pušek" se jedlo a pilo. Po příjezdu na hotel dostali Češi kromě piva z hotelové lednice Jirky Štrunce také zelené jeleny od Martina Hojera k oslavě jeho prvenství. Následovaly vzpomínky na činy reálné i vymyšlené. Báje střídaly legendy a bylo jich tolik, že nezasvěcený by si pomyslel, že slot racing vznikl už asi 500 let před Kristem (nebo že jsou to všichni jen pobláznění pohádkáři).

A hurá na neděli. Trénink nejčastěji doprovázelo volání "Abnahme, Abnahme" od nejmenovaných již připravených závodníků těšících se domů. Nutno podotknout, že závodníci přistoupili k závodu svědomitě, jejich modely byly řádně připravené v souladu s pravidly a rozhodčí nemusel nikoho vykázat, a to ani například pro takové nesmysly, jako je málo startovních čísel nebo příliš málo nabarvená karoserie modelu. Závodníků bylo tentokrát osmnáct. Kvalifikaci vyhrála rodina Míčkových těsně následovaná rodinou Hojerových. Konkrétně, první JMJ, druhý JMS, třetí Martin, který měl co dělat, aby byl v kvalifikaci lepší než Zuzka, potom Miloš, Christoph a já. Sedmé místo v kvalifikaci mě mělo zajistit A skupinu, ale chyba lávky. Pro počet závodníků bylo vedením rozhodnuto o třech skupinách po 6 závodnících.

Vzhledem k jízdnímu času 8 x 4 minuty jsou konečné rozdíly menší než u hodinových závodů, ale také každá drobnější porucha znamená značnou ztrátu. To pocítil JMS, který po vítězství v Czech Masters v ES24 mířil za vítězstvím i ve Vídni na EC, nicméně problémy znamenaly propadl na 5. místo. Zuzka jezdila v A skupině statečně, ale mizející uhlík znamenal předčasné ukončení úspěšného účinkování. Její slabinou je přílišná slušnost, kdy se snažila se ostatním neplést v cestě. Ve skutečnosti to byli někteří jiní, kteří se jí motali do cesty. Ale každá zkušenost dobrá. Prostě dnes mladí závodníci jako ona, Kuba Štrunc, Luca Rath, Ondra Krainer či Fanda Holý ukazují, že dnešní čtyřicátníci a padesátníci se budou na dalších závodech potit stále více.

V soutěži wingarových jezdců tentokrát soutěžil Oliver Sonnbichler s Uli Pietschem. Oba ukázali, že jejích vozům chybí křídla a skončili na 9., resp. 8. místě. Po poruše JMS bojovali do poslední vteřiny o vítězství 3 jezdci. Martin Hojer, JMJ a Christoph Gruber. Ač v kvalifikaci z této trojice nejpomalejší Christoph dokázal, že dráhu umí o chlup lépe, nasadil nejlepší gumy na světě a navíc měl štěstí v podobě absence velkých ran a o dvě kola zvítězil nad Martinem, který kolo za sebou nechal v kvalifikaci "létajícího Terminátora" JMJ. Úžasné finále! Za zmínku patří i šesté místo Kuby Štrunce, který stále častěji nechává za sebou Jirku.

Ač další Rakušané skončili až od 7. místa níže, plaketu s číslem 1 si odnesl opět domácí. Na počty vítězství Češi sice prohráli 1 - 3, nicméně na dráze v Bruhlu může být všechno jinak. A co teprve na posledním závodě v bunkru v Pardubicích. Ale vlastně vyhráli všichni, kteří na tento závod přijeli, protože až na jednoho cholerického amatéra (nezaměňovat s pardubickým Amatérem), který při závodě křičel na nejmladšího účastníka závodu, že jej nasadil pomalu a připravil jej tak o vítězství, bylo vše ve velmi přátelské atmosféře. Zábava, jak má být.

Osobně jen lituji, že se poháry či plakety v expertech nedávají alespoň do čtvrtého místa, možná že by stálo o tom pouvažovat. Je totiž vhodné přivést po třech dnech něco třpytivého domů manželkám a dětem jako důkaz toho, že o víkendu, co jsme nebyli doma, jsme se jen tak bez výsledku neflákali. A zlatý pohár s jakýmkoliv číslem se také docela hodí v pondělí v práci, když se po obědě u kávy kolegyně ptají, co jsem dělal v neděli...

Jinak to alespoň pro mě byly nejpříjemnější závody letošního roku. A to jsem dlouho váhal, jestli vůbec přijedu. Díky jak pořadatelům, tak i všem, kdo se zúčastnili.